استاد علی تجویدی پیمان لهراسبی

از همان دوران کودکی که صدای ملکوتی مادر نغمه های دلنشین موسیقی را در گوشم زمزمه می کرد ناخود آگاه روح و جانم شیفته و واله موسیقی شد . خداوند بزرگ را شاکرم که از همان دوران کودکی سعادت تعلیم در محضر استاد عزیزم ، یگانه عالم موسیقی ایران زمین ، مرحوم علی تجویدی را نصیبم نمود .

کنسرت تهران ؛ فرهنگسرای ارسباران سال 1385

کنسرت تهران ؛ فرهنگسرای ارسباران سال ۱۳۸۵

بارها گفته ام و نوشته ام که مرحوم علی تجویدی نه تنها موسیقی ، بلکه زندگی را به من آموخت . نوازندگی ویلن را از اوایل دهه شصت در محضر ایشان آموختم . و تمامی کتب هنرستان موسیقی ، ردیفهای استاد ابوالحسن صبا و نهایتا دوره عالی که نوشته خود استاد بود را فرا گرفتم .

مرحوم استاد علی تجویدی به سفارش مرحوم صبا ردیفهای موسیقی ایرانی را نزد بزرگان موسیقی آن زمان نظیر حاج آقا ایرانی مجرد و سایرین فرا گرفته و نت نویسی کرده بودند .

همزمان با شروع کلاسهای من نزد استاد ، ایشان تصمیم به چاپ آن دست نوشته ها گرفتند که خوشبختانه من سعادت همکاری در بازنویسی و جمع آوری آن کتب را پیدا کردم ، همینطور تعداد زیادی از آهنگهای ساخته خود استاد را نیز از روی نوارهای کاست به نت نوشته و در آخر هر کتاب اضافه نمودیم که نتیجه آن چندین سال کار شبانه روزی چاپ سه جلد از آثار استاد به نامهای موسیقی ایرانی ۱و۲ توسط انتشارات سروش و ردیف ماهور توسط انتشارات ماهور بود .

همزمان با نوشتن آن کتابها افتخار شاگردی استاد حسین دهلوی ، آهنگساز گرانقدر نیز نصیبم شد که در محضر آن بزرگوار بسیار آموختم .از خداوند بزرگ برای ایشان سلامتی و طول عمر طلب می نمایم .

استاد ابوالحسن صبا

استاد ابوالحسن صبا

افتخار دیگری که همیشه به آن می بالم سعادت زیارت و خدمتی کوچک بود به استاد مرحوم احمد عبادی نوازنده چیره دست سه تار .

مرحوم عبادی طی سالیان دراز نوازندگی کوکهای مختلف و متنوعی برای سه تار ابـداع کرده بودند که به اصرار مرحوم تجویدی و سایر اســاتید تصمیم انتشــار آنها گرفتند ، مدتها من به اتفــاق مرحــوم استــاد تجویدی به منزل ایشـــان می رفتیم و استـاد عبادی ضمن توضیح هر کوک گوشه ای با همان کوک می نواختند و ضبط می شد که آن کوکها را تک به تک در چند صفحه نوشتم و به همراه دو عدد نوار کاست توسط انتشارات سروش منتشر شد . در همان دوران نکات فراوانی را از مرحوم استاد احمد عبادی آموختم که به نوازندگی سه تار من که قبلا نزد مرحوم تجویدی آموخته بودم ، بسیار کمک کرد .

استاد علی تجویدی

استاد علی تجویدی

در این سالها با پیشرفت علم صدابرداری و رفته رفته تبدیل شدن استودیوهای صدابرداری از آنالوگ به دیجیتال چند سالی را در خارج از کشور به فراگیری علم صدابرداری دیجیتال پرداخته و چندین اثر از آثار استاد عزیزم را با تنظیم و ارکستراسیون مجدد در خارج از کشور ضبط کرده ام که ترانه “رفتم” یکی از آنهاست .

کوتاه سخن اینکه خداوند بزرگ را شاکرم که سعادت شاگردی و کسب تجربه در محضر بزرگان موسیقی ایران را داشته ام .